Size bugün bir arkadaşımında ortaklarından biri olarak yazıdığı kitaptan bahsedeceğim. Kitabın başlığı kendi siteni kendin koru ve içinde, aklınıza gelen tüm güvenlik açıklarına karşı nasıl koruma sağlayacağınızı anlatıyor. İlk olrak genel web güvenliğine girişten bahsediyorlar. Hack ve hacker kavramları gibi. Yine exploit, botnet ve backdoor gibi birçok kavramı detaylıca açıklayarak ilerliyorlar. Ve daha birçok konuya değiniyorlar ilk bölümde.

Sonrasında dediğimiz gibi Hazır içerik yönetim sistemleri yani CMS yani WordPress tarzı sitelerimizin nasıl korunacağı bölümüne geliyoruz. Burada Joomla, WordPress, Drupal, MYBB, PHPbb ve buna benzer tüm cms altyapılı sistemin korunmasından bahsediliyor.

Son bölüm de Kendi kişisel sitenizi nasıl korursunuz buna giriş yapılıyor. Mesela SSL sertifikası nedir? Mesela bu konuda geçende bir haber okumuştum SSL sertifikası olmayan siteleri Google aramalarda alt sıralara çekecek diye. Yani SSL nedir? Buna neden ihtiyacımız var? Bunu sistemimize nasıl kurarız hepsini ve daha fazlasını bu kitaptan öğrenebilirsiniz. Arkadaşım Çağrı El ve kitabı ortaklaşa yazdığı Selma Büyükgöze Hanımın ellerine sağlık diyorum güzel bir kitap ortaya çıkartmışlar. 

Kalın sağlıcakla, Allah’a emanet!