Bir lisan bir insan iki lisan iki insan demişler bence boş yere dememişler. Farklı ülkelerden farklı insanları anlamak için farklı diller öğrenmek gerek. Ama benim asıl amacım kaynağı kendi dilinden öğrenmek. Mesela benim öğrenmek istediğim diller Japonca, Arapça, İngilizce olursa Almanca ve Korece.

  • Japonca’yı, Japonların kültürünü, tarihini, yaşam tarzlarını merak ediyorum. Hatta teknolojide baya ileri gitmeye başladılar o konularda bile bir çok faydası olabilir. Bunun dışında anime izlemem de bunda büyük bir tesiri var ayrıca iskelet yapısı da Türkçe ile benzerlik gösterdiği için kolay olduğunu düşünerek bu dili öğrenmek istiyorum.
  • Arapça’ya gelince Kutsal kitabımız Arapça indirildiği için bu dili öğrenmek gerek diye düşünüyorum. Diğer nedenleri de var ama başlıca sebep dinim.
  • İngilizce zaten İngilizce yani. Bilmek bir nevi zorunluluk gibi bir şey.
  • Almanca, Almanca’da ağır abi bir dil olduğu için açıkçası almanca her zaman enteresan bir dil olarak gelmiştir bana. Ama grammer işi biraz zor her kelimenin bir artikeli var kafam karışıyor. Lise zamanı 3 yıl gördük ama artikelleri ne ezberledim ne de bir şey.
  • Korece ise Kore dizilerine olan ilgi ve alakam yüzünden oldu diyebilirim. Cidden Koreliler çok iyi insanlara benziyorlar. Dizileri filan çok hoşuma gidiyor.